Witamy w Esposende, czyli Erasmus+ po raz pierwszy!
Dziś uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi rozpoczynają swoją pięciodniową portugalską przygodę w ramach realizowanego projektu Erasmus+. Jest to pierwszy projekt tego typu realizowany na terenie gminy, co czyni go szczególnie ważnym i jest powodem do dużej satysfakcji!
26 listopada, poniedziałek, to długo wyczekiwany dzień, bo będący oficjalnym otwarciem międzynarodowej współpracy kilku szkół europejskich w ramach projektu „Read to Animate”. Dziś w szkole w Esposende w Portugalii, u głównego koordynatora działań, spotkają się po raz pierwszy uczniowie i nauczyciele z Włoch, Grecji, Bułgarii, Estonii i Polski. Szkołę Podstawową w Wielkiej Wsi reprezentują uczniowie klasy ósmej – Oliwia Chwast, Katarzyna Hejmo, Izabela Marek, Gabriela Sroka, Szymon Borusiewicz, Mateusz Janecki oraz Nikodem Marek, którzy przeżywać będą niepowtarzalną przygodę pod okiem nauczyciela języka angielskiego, inicjatora i koordynatora projektu – pana Adama Kubery oraz nauczycielki języka polskiego – pani Agnieszki Habiny.
Spotkanie w Portugalii jest pierwszym z pięciu, które odbędą się w ramach dwuletniego projektu, którego celem jest rozwój uczniowskich kompetencji czytelniczych, cyfrowych i językowych. Spotkania, wycieczki oraz warsztaty to tylko nieliczne z działań, które czekają na naszych uczniów w Portugalii. Oprócz intensywnej pracy będzie też czas na odpoczynek i integrację szkół partnerskich, która z pewnością zaowocuje wspaniałymi pomysłami. Z niecierpliwością czekamy na relacje!
Szanowni Państwo
Miło nam poinformować, że w okresie od września 2018 r. do czerwca 2020 r. Szkoła im. Ks. Stanisława Konarskiego w Wielkiej Wsi realizować będzie międzynarodowy projekt edukacyjny Erasmus+ we współpracy ze szkołami z Portugalii (koordynator), Włoch, Grecji Bułgarii i Estonii. Jest to pierwszy projekt tego typu w naszej szkole i na terenie naszej gminy, co czyni go szczególnie prestiżowym i jest powodem do dużej satysfakcji dla nas. Projekt nosi tytuł „Read to Animate” i łączy w sobie rozwijanie kompetencji uczniów w zakresie czytania literatury dziecięcej i młodzieżowej z nauką tworzenia animacji opartych na przeczytanych fragmentach książek. Adresowany jest głównie dla uczniów w wieku 10-15 lat, jednak uczniowie klas młodszych także będą mieli możliwość włączenia się do jego realizacji. Projekt realizowany będzie za pomocą urozmaiconych metod i technik pracy, opartych w dużej części na multimediach, działaniach artystycznych oraz językowych. Ważnym celem projektu jest rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie komunikacji w języku ojczystym oraz języku angielskim, w którym będziemy porozumiewać się z partnerami oraz będziemy tworzyć wybrane animacje. Podczas 2-letniego projektu uczniowie najaktywniej uczestniczący w realizacji projektu będą mieli możliwość udziału w wyjazdach do szkół partnerskich, co niewątpliwie zwiększa jego atrakcyjność. Zachęcamy naszych uczniów do aktywnego uczestnictwa w projekcie oraz zapraszamy Państwa do współpracy w jego realizacji.
Adam Kubera (nauczyciel języka angielskiego i szkolny koordynator projektu)
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+