Finał długoterminowego projektu „PTASIA STOŁÓWKA” - 23.11.2016
Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie!
Zapraszamy na finał projektu „PTASIA STOŁÓWKA” w dniu 23.11.2016 (środa) o g. 12.00 – 13.40. (Korytarz, 1 piętro.)Uczniowie naszej szkoły (4-6) będą prezentować swoje karmniki, które musieli wykonać w określonych grupach. Oprócz konstrukcji „ptasich stołówek” będzie oceniane „ptasie menu”, a także sposób w jaki zaprezentuje się dana grupa! Czy uda się którejś z grup wzbudzić duże zainteresowanie wśród publiczności? Z niecierpliwością czekamy na wszystkie występy! Dla najlepszych grup czekają ciekawe nagrody (wyniki zostaną ogłoszone do 7 grudnia 2016). ZAPRASZAMY!
Co o dokarmianiu warto wiedzieć?
- Rozpocznij dokarmianie kiedy nastaną chłody i spadnie śnieg.
Ptaki nieprzystosowane do warunków naszej zimy powinny jesienią odlecieć na tereny, gdzie jest cieplej i bardziej komfortowo. Dajmy im na to szanse i nie zatrzymujmy ich zbyt wczesnym dokarmianiem. Niezrażone brakami jedzenia pozostaną tu i zima je u nas nieprzyjemnie zaskoczy. - Raz rozpoczętego dokarmiania nie przerywaj aż do ustania mrozów i cofnięcia się śniegu.
Ptaki przyzwyczajają się do tego, że w jednym miejscu stale znajdują pokarm. Nagły brak pokarmu spowoduje, że zajrzy im w oczy głód. Nie wydobędą pokarmu spod śniegu, czeka je wyczerpanie z zimna. - Karmnik powinien być systematycznie oczyszczany.
W brudnym karmniku gromadzą się rozkładające się resztki jedzenia i ptasie odchody. Karmnik trzeba czyścić pod strumieniem gorącej wody, najlepiej poza domem (na podwórku) i w gumowych rękawiczkach. Po skończonej pracy ręce należy umyć ciepłą wodą z mydłem! - Karmnik powinien być umieszczony tak, żeby nie mogły dostać się do niego koty i inne drapieżniki polujące na ptaki. Opierzone stadko przy karmniku to dla nich gratka nie do pogardzenia. Najlepiej więc karmnik montować na wysokiej i gładkiej, trudnej do wspięcia się podstawie.
Koordynatorki projektu:
technika: Joanna Nowakowska-Niemiec
przyroda: Iwona Waliczek