Warsztaty Lokalne Partnerstwa PAFW
Gmina Wielka Wieś – mocny partner dążący do poprawy jakości życia w środowisku lokalnym, na przykładzie projektu Wielkowiejska Misja – Niska Emisja.
8 listopada w Urzędzie Gminy Wielka Wieś odbyły się warsztaty, których głównym celem było uświadomienie uczestnikom jak ważna jest świadoma współpraca – nie tylko wielkich znaczących partnerstw (np. gmin, szkół, stowarzyszeń), ale także tych mniejszych lokalnych organizacji, a nawet pojedynczych osób.
Przewodnią intencją jest tutaj zbudowanie efektu synergii. Powinniśmy współdziałać w ramach dobra wspólnego. Co rozumiemy poprzez hasło dobro wspólne? Wszystko to, co sprawia że jakość naszego życia się poprawia – ewoluuje. Przykładem może być tutaj czyste powietrze, wspólna droga, dostęp do parków zieleni, poprawa jakości żywności, tama, hala sportowa, miejsce spotkać dla młodzieży, propagowanie lokalnych produktów i tradycji, radio, kanał telewizyjny – i tak można by wymieniać w nieskończoność. A co robi nasza gmina Wielka Wieś (jeden z partnerów) aby poprawić jakość życia mieszkańców? Stworzyła projekt „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja”. Akcja naszej gminy chce uświadomić wszystkim mieszkańcom , że czyste powietrze to nasze DOBRO WSPÓLNE, o które musimy razem zawalczyć. Organizowane z tej okazji będą konkursy ekologiczne dla szkół, pikniki plenarne, slajdowiska informacyjne i szereg innych działań, które mają sprowokować mieszkańców do świadomych zmian np. zrezygnowanie z palenia w piecach węglem kamiennym.
Dobro wspólne powinno łączyć lokalnych mieszkańców, ma wyzwalać solidarność i empatię – powinno odzwierciedlać wartości, o które dbamy. Na spotkaniu pojawili się także partnerzy z Myślenic, Dobczyc i Złotoryi, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z współpracy.
Prowadzący warsztat (Polsko-Amerykańska Fundacji Wolności i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych) zdradzili uczestnikom sekrety dobrego podejścia do budowania dobra wspólnego: a) liderzy danego projektu muszą być świadomi korzyści akcji (większe inwestycje), b) mocne zakreślenie wizji projektu = długotrwałe korzyści, c) program danego projektu powinien być stabilny. Najbardziej interesującym punktem warsztatów było zaprezentowanie konkretnych przykładów działań na rzecz dobra wspólnego:
- rewitalizacja zaniedbanego centrum w Biłgoraju,
- siła tradycji jako dobro wspólne w Hajnówce (przykład rozpowszechniania lokalnych produktów – ręczników obrzędowych– upowszechnienie wiedzy na ich temat, inwentaryzacja, stworzenie katalogów pamiątkowych czy nawet kursy tkactwa takich ręczników),
- akcja „Damy czadu – Żywiec bez czadu!” – działanie: zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców,
- zagospodarowanie terenów zieleni wokół osiedla w Żorach (pikniki, kampanie społeczne),
- zorganizowanie miejsca pod animacje w Radlinie (festyny, zawody sportowe, mała muszla koncertowa),
- centrum „Wulkan” w Złotoryi (miejsce dla młodzieży, edukacja poprzez regionalizm, już najmłodsi uczą się tutaj pisać i rozliczać projekty, miejsce jest też otwarte dla seniorów),
- Myślenice i Dobczyce (połączenie dwóch rywalizujących niegdyś gmin) – zorganizowanie wspólnych miejsc dla sportu, kultury i niepełnosprawnych.
Prowadzący podkreślali, że sukcesem każdego projektu jest współpraca oparta na wartościach, demokracji, równości, integracji, patriotyzmie i pluralizmie. Idea to zarażanie dobrem wspólnym, które przyciąga nowych partnerów.
Ostatni temat wykładu połączony z warsztatami fotograficznymi to: Jak uwiecznić i promować dobro wspólne? Jak robić to skutecznie? Oto kilka najważniejszych sposobów:
- nowy temat, świeże podejście – społeczność zjawi się na danym wydarzeniu z ciekawości,
- media – strona internetowa, Facebook,
- kontakt z lokalnymi dziennikarzami,
- zapraszanie całych rodzin (organizacja takich aktywności, które zaangażują tych starszych i młodszych – wykluczenie problemu „a z kim zostawimy dzieci?”)
- dobrej jakości zdjęcia, które wypromują daną akcję.
Ostatnim etapem była prezentacja działań nowoczesnej i aktywnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, do której serdecznie zapraszamy.
Iwona Waliczek