Mali badacze
W dniach 14 i 15 kwietnia 2016 roku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w nietypowych i bardzo interesujących warsztatach na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Tematem zajęć była woda i jej znaczenie w przyrodzie. Zajęcia rozpoczęły się częścią teoretyczną w formie prezentacji przez pracownika Ośrodka Dydaktycznego OPN. Po krótkiej prelekcji wyruszyliśmy w teren. Zadaniem naszym było praktyczne badanie stanu czystości wody.
Podzieleni zostaliśmy na grupy: jedna sprawdzała wodę w naturalnym zbiorniku wodnym - w rzece Sąspówki, druga w sztucznym, w Młynówce. Do wykonania ćwiczeń niezbędne były: kubki plastikowe, czysta butelka z nakrętką, wskaźnik pH , wskaźniki do oznaczania twardości wody, krążek do oceny przezroczystości wody oraz termometr. Z pomocą pracowników Ojcowskiego Parku przeprowadziliśmy badania, dzięki którym okazało się, że woda w Ojcowskim Parku Narodowym jest czysta. To spotkanie było także świetną okazją, aby zaobserwować rośliny i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Atlasy i przygotowane materiały pomogły nam w zdobywaniu wiedzy na ich temat.
Do szkoły wróciliśmy szczęśliwi i bogaci w nowe doświadczenia. Tę lekcję na pewno długo będziemy pamiętać.
tekst: Ewa Kulesa
Zajęcia w Ojcowskim Parku Narodowym odbyły się w ramach realizacji przez Stowarzyszenie "Uśmiech dziecka" zadania publicznego "Poznaj swoje środowisko" dofinansowanego przez Gminę Wielka Wieś.