Konkurs na najpiękniejsze Drzewko Emausowe!
Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. Nazwa nawiązuje do historii przytoczonej w Ewangelii przez św. Łukasza, kiedy to uczniowie Chrystusa szli do wsi Emaus i po drodze spotkali Zmartwychwstałego, którego z początku nie rozpoznali.
Na pamiątkę tego wydarzenia w średniowiecznej Europie w Poniedziałek Wielkanocny odbywały się pielgrzymki do kościołów położonych poza miastem, którym towarzyszyły odpusty. Pierwsza pisemna wzmianka o Emausie obchodzonym pod klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu pochodzi z końca XVI wieku. Na terenie dzisiejszego Krakowa odpustowym zabawkom często przypisywano ściśle określoną funkcję i symbolikę. Jedną z nich było tzw. drzewko życia wykonane z patyka z zatkniętymi drewnianymi listkami, na którego szczycie umieszczano figurkę ptaka lub gniazda z pisklętami. Przypominało ono wiosenne odradzanie się życia i miało nawiązywać też do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i dawnych wierzeń, według których dusze zmarłych pod postaciami ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew cmentarnych. Zakupione na Emausie drzewko życia było niegdyś nieodłącznym elementem wiosny w Krakowie.
Pamięć o tej nieco już zapomnianej zabawce powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim. W tym roku muzeum już po raz trzeci zapraszało do wzięcia udziału w "Konkursie na najpiękniejsze Drzewko Emausowe". Wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów drzewka życia, nawiązujące formą do tradycyjnych wzorów tychże zabawek, można było przynosić w sobotę 19 marca w godzinach 11.00 do 12.00 na skwer przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu przy ul. Kościuszki 88, gdzie zostały zarejestrowane. W samo południe wspólnie z autorami przeniesiono drzewka do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41, tam zostały ocenione przez jury. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpiło podczas "Przystanku Emaus" odbywającego się w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 28 marca 2016 roku o godzinie 12.00. Pośród zgromadzonych prac odnaleźć można było Drzewko Emausowe Doroty Karłowskiej, które w konkursie - w kategorii dzieci do lat 12 - zajęło 2 miejsce!
Serdecznie gratulujemy sukcesu!