W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie często otwiera swoje drzwi przed uczniami naszej szkoły. Nie było inaczej w czwartek 20 listopada, kiedy pierwszoklasiści z zaciekawieniem przekraczali jej progi.
Wizyta w krakowskiej bibliotece rozpoczęła się od odwiedzenia oddziału dla dzieci, w którym zgromadzona jest literatura dla najmłodszych. Tam czekała na nich pani bibliotekarka, która zapoznała uczniów z zasadami korzystania z wypożyczalni i objaśniła w jaki sposób porządkuje się książki na regałach. Następnie dzieci miały możliwość obejrzeć zwoje i inne stare księgi pisane i ilustrowane ręcznie. Uczniowie porównywali je z ciekawie wydanymi książkami współczesnymi, które charakteryzują się na przykład ruchomymi obrazkami. Ta krótka lekcja historii miała swoją kontynuację w introligatorni, czyli miejscu, gdzie naprawia się książki stare i zniszczone. Tam wielkim zainteresowaniem cieszyły się gilotyny i prasy – narzędzia introligatorskie.
Na zakończenie pobytu w bibliotece pierwszoklasiści zostali zaproszeni do kącika dla dzieci, w którym mogli pooglądać i poczytać wybrane przez siebie książki. Uczniowie mieli wielką frajdę, mogąc bez skrępowania wertować regały w poszukiwaniu ciekawych książek.
Wyprawa na Rajską była cennym doświadczeniem dla dzieci – zobaczyli bowiem, jak funkcjonuje duża biblioteka, dowiedzieli się, na czym polega praca bibliotekarza i przede wszystkim przekonali się, że przebywanie pośród półek wypełnionych po brzegi kolorowymi książkami może być początkiem fascynującej przygody literackiej.
Agnieszka Habina