"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - z wizytą u Państwa Hojdów
Korzystając z uprzejmości państwa Hojdów - mieszkańców Wielkiej Wsi uczniowie klasy II i III oraz V i VI uczestniczyli w wycieczce po budynkach gospodarczych, w których zgromadzona jest bogata ekspozycja różnorodnych sprzętów domowych i narzędzi rolniczych. Rolę przewodnika pełnił gospodarz domu, p. Piotr Hojda.
W pierwszej kolejności uczniowie mieli okazję wejść do stodoły. Tu p. Piotr opisał nazwy i funkcje pomieszczeń, do których zalicza się boisko i po bokach usytuowane zastronie, czyli miejsce na zboże. Dzieci miały ponadto okazję zobaczyć wyposażenie niezbędne do pracy rolnika. Aby plony były zebrane z pól gospodarze posługiwali się sierpem lub kosą. Wśród narzędzi do uprawy roli, p. Hojda wyszczególnił i opisał działanie niektórych z nich: pługa z lemieszem, brony do równania gleby, plewnika, siewnika, wskaźnika do robienia rządków. Ciekawostką dla uczniów okazał się proces mielenia zboża w żarnach, a także tworzenie snopków ze słomy i dalsza ich historia w ustawianiu w mendle i przykrywaniu chochołem. Dla pełniejszego obrazu funkcjonowania gospodarstwa dawniej, p. Hojda nie pominął akcesoriów potrzebnych pszczelarzowi. Wśród nich wymienił: odymiacz, transportówkę do przenoszenia pszczół, ramki do ula, węzy i wirówki. Na koniec wszyscy udali się do domu, w którym swoje miejsce znalazły wyjątkowe eksponaty. Uczniowie podziwiali pięknie wykonane szkatułki, statki, papierowe sowy, a przede wszystkim pamiątkowe urządzenia typu maśniczka, makutra, warzecha, czy maszyna do szycia. Niewątpliwie, niemałe zainteresowanie wzbudziły pięknie zachowane klasery ze znaczkami, dawne pieniądze, pamiątkowe zdjęcia jak również oryginalna lalka- maskotka z Asyżu.
Pasja Państwa Hojdów pozwala na utrwalenie i ocalenie od zapomnienia sprzętu gospodarstwa domowego i rolnego dawnej wsi podkrakowskiej, a uczniom dała wyobrażenie o dawnym życiu na wsi.
Za piękną lekcję "na żywo" prowadzoną przez wspaniałego gospodarza dziękują uczestnicy spotkania wraz z opiekunami. Rodzicom pana Piotra dziękujemy za pielęgnowanie tradycji regionalnych oraz gościnność jaką nas zawsze obdarzają.
Tekst: B. Marzec, H. Matwieiszyn