"LEPSZY START" w Gminie Wielka Wieś
W dniu 03.07.2012 roku w Krakowie pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy a Wójtem Gminy Wielka Wieś, podpisana została umowa o dofinansowanie Projektu systemowego „Lepszy start” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.
Na mocy podpisanej umowy w roku szkolnym 2012/2013 w szkołach podstawowych:
Szkoła Podstawowa w Bęble,
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele,
Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Modlnicy,
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi,
rozpocznie się realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów i uczennic klas I – III u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić istotną barierę w dalszym rozwoju oraz dla uzdolnionych uczniów i uczennic u których rozpoznano uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze. Realizacja projektu wspomoże indywidualizację procesu nauczania w klasach I-III. Projekt ma na celu zminimalizowanie u uczniów i uczennic w klasach I-III trudności w uczeniu się oraz rozwijanie ich zainteresowań. Realizacja projektu zapewni uczniom i uczennicom klas I-III lepszy start w drugim etapie kształcenia w klasach IV-VI oraz pozytywnie wpłynie na wzrost poczucia wartości u dzieci. Dzięki środkom uzyskanym w ramach projektu systemowego „Lepszy start” szkoły zostaną doposażone w pomoce dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia zajęć.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL) na lata 2007 – 2013 jest największym w historii Unii Europejskiej programem współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Całość kwoty, jaką przewidziano na jego realizację to ponad 11,4 mld EUR, z czego ponad 9,7 mld EUR stanowią środki EFS, a ok. 1,7 mld EUR – środki krajowe. Środki te będą przeznaczone m.in. na aktywne formy pomocy dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, na wsparcie sektora oświaty oraz na szkolenia dla przedsiębiorców i pracowników. Głównym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej: Cele szczegółowe to:
-
poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce;
-
upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy;
-
podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego;
Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach ma na celu między innymi:
- tworzenie warunków równych szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia na rzecz instytucji systemu oświaty oraz osób napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym, geograficznym i zdrowotnym utrudniające lub uniemożliwiające dostęp do usług edukacyjnych;
- wzmocnienie atrakcyjności i podniesieniu jakości oferty edukacyjnej instytucji systemu oświaty realizujących kształcenie w formach szkolnych (z wyłączeniem kształcenia osób dorosłych) ukierunkowane na rozwój kluczowych kompetencji oraz wzmocnieniu zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia (Działanie 9.1).
Poddziałanie 9.1.2
„Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.