Światowy Dzień Czekolady
12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady.
Tego dnia warto się przyjrzeć zaletom czekolady. Czy można ją jeść codziennie? Jakie zawiera witaminy? Gdzie można zjeść najlepszą czekoladę?
Czekolada pojawiła się w Europie na początku XVI w., jako pierwsi zaś pili ją Majowie i Aztekowie. Starożytni Majowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego, sam napój był zaś przeznaczony tylko dla królów. Dziś rozkosze jedzenia czekolady mogą docenić wszyscy i mimo że czekolada jest produktem wysokokalorycznym, jej jedzenie ma wiele zalet.
To, że po zjedzeniu czekolady czujemy się dobrze i mamy ochotę się uśmiechać, jest zasługą fenylotylaminy, która uaktywnia hormony szczęścia, czyli endorfiny. Z tego powodu polecana jest jako środek antydepresyjny. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, o dużej zawartości kakao i małej zawartości cukru. W składzie mineralnym kakao figuruje magnez, chrom, żelazo, cynk, potas, jest też źródłem witamin B, A i E. Jakby tego było mało, czekolada ma dobry wpływ na serce dzięki bogactwu antyutleniaczy i polifenoli.
O miano najlepszych czekolad na świecie rywalizują czekolady belgijskie i szwajcarskie. Obydwa kraje mają niezwykle bogatą tradycję wyrobu czekolady. W Belgii znajduje się ok. 2000 sklepów z czekoladą i 12 fabryk tej słodkości.
Certyfikat UTZ dla wyrobów czekoladowych (a także kakao i herbaty) potwierdza przestrzeganie dobrych praktyk rolniczych na plantacjach kakaowców. Dzięki wsparciu plantatorów w zakresie edukacji mogą oni oferować lepszej jakości kakao, a co za tym idzie – doskonały produkt. Certyfikat UTZ potwierdza także, że dana uprawa kakaowców odbywa się z poszanowaniem godności ludzkiej.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi czekolady, które znajdziecie w poniższych linkach:
https://view.genial.ly/60702b91b50a9b0d60e3c6f7/presentation-dzien-czekolady
https://www.facebook.com/groups/1186864294789402/permalink/2106090016200154/
Magdalena Nogieć-Stach, Anna Tarasin