ERASMUS+ : czytamy i animujemy jeszcze przez rok!
Miło nam powitać szanowną społeczność szkolną po przerwie wakacyjnej i przypomnieć o realizowanym przez naszą szkołę od 2018 roku projekcie Erasmus+ „Read to Animate”.
Nietypowa i trudna sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia, w tym także na realizację projektów edukacyjnych. Odczuliśmy to boleśnie już w marcu, kiedy to mieliśmy wyjechać na piąte spotkanie szkół w Atenach. Niestety, spotkanie zostało odwołane właściwie w ostatniej chwili z uwagi na pierwszą falę pandemii w Europie.
Wkrótce potem nastąpił ponad trzymiesięczny okres nauki zdalnej, podczas którego współpraca w projekcie polegała głównie na komunikacji online między partnerami, wymianie informacji oraz dyskusji nad dotychczas zrealizowanymi działaniami. W tym okresie portugalski koordynator projektu wystąpił do swojej Agencji Narodowej o jego przedłużenie do końca października b.r., a pozostałe 2 spotkania w Grecji i Bułgarii zostały przesunięte na wrzesień i październik tego roku. Dość spokojny przebieg pandemii podczas wakacji dawał nadzieję na realizację tych planów.
Stęsknieni za szkołą, chociaż niepewni sytuacji związanej z pandemią, rozpoczęliśmy naukę stacjonarną po wakacjach. Od początku września wznowiliśmy działania w projekcie, kontynuując w piątkowe popołudnia pracę nad animacjami powiązanymi z tekstami literackimi oraz wydarzeniami historycznymi, a także ilustrując i opisując wybrane przez uczniów mity, legendy i bajki.
Wkrótce okazało się, że pandemia powróciła ze zdwojoną siłą i cała grupa partnerska uznała, że do realizacji pozostałych działań konieczne będzie dalsze przedłużenie projektu.
Pod koniec października otrzymaliśmy informację z Portugalii, że projekt został wydłużony do 31 lipca 2021 r., dzięki czemu będziemy pracować wspólnie z przyjaciółmi ze szkół w Portugalii, Włoch, Bułgarii, Grecji i Estonii jeszcze przez rok. Bardzo się z tego cieszymy i mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się stworzyć kolejne animacje, poznać lepiej kraje i szkoły naszych partnerów oraz rozwijać różnorodne umiejętności związane z realizacją tak wszechstronnego projektu edukacyjnego (w tym kompetencje językowe, informatyczne, artystyczne i kulturowe) pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią.
Zależnie od sytuacji, wyjazdowe spotkania w Grecji i Bułgarii odbędą się wiosną 2021 r. lub zostaną przeprowadzone online w formie wideokonferencji i wspólnych wirtualnych warsztatów i wycieczek. Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem Dnia Erasmusa, który z uwagi na ponowne przejście na edukację zdalną odbędzie się w formie wirtualnej oraz kończymy animację legendy. Rozpoczęliśmy także pracę nad… tak, nad NOWYM projektem Erasmus+, ale o tym w kolejnym artykule! Zachęcamy też do odwiedzania oficjalnego blogu projektu: https://erasmusreadtoanimate.home.blog/ oraz śledzenia szkolnego Facebooka.
Pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy!
Adam Kubera, szkolny koordynator Erasmusa
wraz z Panią Renatą Borkowską i licznym zespołem uczniów z klas 5-8